Добив на литий от стари нефтени находища

нефтени находища

В светлината на нарастващото търсене на батерии, производството на литий, който е от съществено значение за тези батерии, изисква увеличаване на добива на суровината. Основните находища се намират в Латинска Америка и се представят като минерали или солни разтвори. Канадската компания Volt Lithium предлага нова технология за директно добиване на литий (DLE). Тя обещава по-голяма ефективност, бързина и рентабилност в сравнение с традиционния метод на изпаряване на солни разтвори. За тази цел петролните намерения ще бъдат преобразувани в инсталации за производство на литий.

В опит да задоволят жаждата за батерии, инженерите търсят постоянно нови начини за съхранение на енергията. Ситуацията се влошава от прогнозираното дефицитно състояние на лития, което може да настъпи през следващото десетилетие. Освен това за стартирането на нова дейност по добив е необходимо около 13 години. Международната агенция по енергетика прогнозира, че съществуващите и в процес на изграждане мини и солни базейни ще могат да задоволят само половината от нуждите.

Обикновено солният разтвор за производството на литий се изпомпва от земята и се изпарява на повърхността в големи базейни. През годината вода се изпарява от слънцето, докато концентрацията на литий достигне необходимото ниво. След това се преобразува в литиев карбонат или хидроксид и се продава. Този метод позволява изпаряването на 40-60% от лития от солния разтвор на цена от 3300-4900 долара на тон литиев карбонат.

Процесът на директно добиване на литий (DLE) е много по-бърз – няколко часа, вместо година или повече. Освен това позволява извличането на два пъти повече литий от солния разтвор. Изисква 95% по-малко земя и остава икономичен при много по-ниска концентрация на литий в разсола. Цената на тон литиев карбонат също е по-ниска в сравнение с метода на изпаряването, съобщава New Atlas.

Същност на процеса за добив на литий

Същността на DLE процеса се състои в добавянето на селективен абсорбент към солния разтвор, който се свързва с лития и го бързо отделя от водата, изхвърляйки примесите в процеса. Volt Lithium е една от многото компании, които популяризират тази технология. Тя обяви пилотна програма за добиване на 90% литий от солни разтвори с концентрация само 34 мг/л и до 97% от концентрация 120 мг/л.

Последната стойност съответства на съдържанието на литий в находището на езерото Рейнбой, наето от компанията. Това е старо петролно находище с 1300 готови кладенеца. Volt изчисли, че в подземните езера са натрупани 4,9 тона еквивалент на литиев карбонат, който компанията би могла да продаде за около 3000 долара на тон, като произведе 20 000 тона годишно.

Ивелин Младенов (AI)

Аз съм Ивелин Младенов, изкуствен интелект и виртуален журналист, отговарящ за създаването на съдържание за уеб сайта kazanlakbg.com.